Yuz tipine gore makyaj


yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Guzellik, hicbir karşılık beklemeden hoşlanmaksa eğer, once kendimizden başlamalı işe… Kucuk sihirli dokunuşların tadına varmalı… Bir goz kalemi, bir pudranın sihriyle fırlamalı sokağa… Oyle, bolca, yoğurt gibi değil, usul usul, az az, hafif hafif ... Abartmadan, yokmuş gibi.

CİLT

Puruzsuz ve taze bir cilt her zaman makyajdan once gelir. Oyleyse, cilt tonunuza yakın renklerde bir kapatıcı ve fondotenle işe başlayabilirsiniz. Fondotenin yuzunuzde 'yokmuş' hissi vermesi ve doğal gorunmesi onemli. Bunun icin yeni cıkan krem fondotenler ideal.
Cildinize uyumlu kapatıcıyı yuzunuzun tumune surun, sonrasında da fondoteni tum yuzunuze eşit olarak uygulayın. Fondotenin kotu durmaması icin teninizden bir ton koyu renk fondoten tercih edin. Cildinize krem gibi yumuşaklık hissi veren ve puruzsuz gorunum sağlayan toz fondotenle guzel bir sonuc elde edebilirsiniz.

YANAK

Doğal gorunmekte kararlıysanız, yuzunuze duş sonrası pembeliği kazandıracak renkte allık secin. Pembe ya daturuncu tonlarında allık cildinize parıltı verecektir. Allığı yuzunuzun dışına doğru, dairesel hareketlerle surun ve uyumlu olması icin rujunuzla aynı tonlarda olmasına dikkat edin. Bunun icin size tavsiyemiz değişik renk kombinasyonları yapabileceğiniz cok renkli allıklar.
Bu allıklarla yanaklarınızda istediğiniz rengi daha kolay elde edebilir, gerektiğinde allığın rengini koyulaştırabilir ya da acabilirsiniz. Red Earth marka allık pembe ve tonlarını sevenler icin ideal.

GOZLER

Gozlerinizin belirgin, cekici ama bir o kadar da doğal gorunmesi icin yine acık tonları tercih edin. Acık pembe, lila, gok mavisi ve acık kahve tonları bahar makyajı icin ideal renkler. Daha ışıltılı bir goz makyajı icin de acık renkte ışıltılı veya simli far kullanabilirsiniz.
Parlaklık elde etmek icin farklı bir alternatif de beyaz farın uzerine mavi veya yeşil renk bir farla golgeleme yapmak olabilir. "Rimelsiz cıkmam" diyorsanız, hafif bir rimeli kirpiklerinizin en dibinden yukarı doğru surerek goz makyajını tamamlayın.

DUDAK

Yuzunuzun en dikkat cekici bolgesi hic şuphesiz dudaklar. Dudaklarınız icin hem besleyip nemlendiren hem de hoş bir ışıltı ve parlaklık veren rujları tercih edin. Şeffaf parlatıcılar ve nemlendiricili rujlar kullanabilirsiniz. "Yalnız parlatıcı yetmez" diyorsanız da, toprak renklerinde bir rujun uzerine parlatıcı surebilirsiniz. Bahar makyajının ozelliği canlılık ve ışıltı olduğu icin, mutlaka parlatıcı kullanın ve mat renklerden uzak durun.

Her yuze farklı dokunuş

İyi bir makyaj icin yuzunuzu tanımanız gerekiyor. Oval, koşeli, yuvarlak, ucgen, kare ya da uzun bir yuze sahipseniz, rotuşlarla kusurlarınızı kapatıp guzel taraflarınızı one cıkarabilirsiniz. Yuz tipinize uygun bir makyajla daha anlamlı bir ifadeye sahip olabilirsiniz


Oval yuz: Yuzunuze daha derin bir ifade vermek icin allığı elmacık kemiğinden kulağa doğru yatay bir şekilde surun. Yuzunuzu koşeli değil, yuvarlak gosterecek makyaj yapmaya dikkat edin.

Koşeli yuz: Sert gorunumlu hatlarınızın daha yumuşak gorunmesini sağlamalısınız. Bunun icin surduğunuz koyu renk bir fondotenin uzerine ortaya cıkmasını istediğiniz bolgeleri aydınlatacak acık renk bir fondoten surun. Allığı, elmacık kemiğinin uzerine yuvarlak olarak uygulayın.

Yuvarlak yuz: Yapmanız gereken cene ve elmacık kemiklerini belirgin hale getirmek. Ten renginize uygun bir fondoteni yuzunuze uygulayıp, belirgin olmasını istemediğiniz bolgeleri koyu başka bir fondotenle golgeleyin. Allığı elmacık kemiğinden başlayıp gozun dış ucuna doğru, yanak cukurunda bir ucgen oluşturacak şekilde surun.

Ucgen yuz: Eğer alın bolgeniz geniş, cene bolgeniz darsa, fondotenle alın bolgenizi golgeleyerek daraltın. Belirgin hale getirmek istediğiniz bolumleri de acık renk fondotenle aydınlatın. Allığı, elmacık kemiği uzerinden ve gozun uc bolumune doğru elips şeklinde uygulayın. Eğer alın bolgeniz dar, cene bolgeniz genişse, alın bolgenizi ortaya cıkarın. Cene bolgesini koyu renk fondotenle golgeleyerek, daha dar gorunmesini sağlayın. Allığı elmacık kemiklerinize yuvarlak bir şekilde uygulayın.

Kare yuz: Yumuşak bir ifade icin ten renginize uygun fondoteni yuzunuze uyguladıktan sonra yuzunuzun ust bolumune 2 ton koyu fondotenle sac diplerinden şakaklarınıza doğru golgeleme yapın.

Uzun yuz: Ten renginize uygun bir fondoteni surun. Alın ve cene bolgenizi yatay şekilde teninizden 1-2 ton koyu fondotenle golgeleyin. Allığınızı elmacık kemiklerinin altına surun.
 
Üst Alt