Yardımlaşma ile ilgili kısa hikaye örnekleri


Yardımlaşma ile ilgili kısa öykü

Mert ve Ali okuldan iki iyi arkadaş oldukları gibi okul çıkışlarında da birlikte oynarlardı. Bu ikili derslerini birlikte yapar beraber zaman geçirirlerdi. Mektep sonrası Alilere tahsis yapmaya giden Mert onunla birlikte ders çalışmaya başladı.

Ali Matematik dersinde azıcık bezginlik yaşıyordu. İki bilinmeyenli denklemleri çözmekte zorlanan Aliye Mert bu konuda destek etmeye karar verdi. Aliye konuyu iyice anlatan Mert örnek sorular çözerek anlamasına destek etti. Bilgisini Aliyle paylaşan Mert misal bir davranış göstermiş olduğu için Ali ona minnettardı.

Ali bu davranışından nedeniyle ona en güzel oyuncaklarından birini hediye etmeye karar verdi. Yıllardır odasından ayırmadığı küçük ayıcığı Merte verdi. İki arkadaş sıkı bir arkadaşlık kurmuşlardı. Ali ve Mertin hikayesinde dostluk, paylaşma ve yardımlaşma ile ilgili olayları inceledik umarım işinze fayda.

Yardımlaşma ile ilgili öteki bir hikayemiz...

arı gibi çalışan ve öteki tüm hayvanlardan daha büyük azme sahip bir karınca vardı. Bir gün yuvasında hiç gıda kalmadı ve şu anda gidip gıda bulması gerekti.
Karınca ufak bir çiftlikte yaşamaktaydı ve anında yuvasından çıkıp küçük adımlarla yuva aramaya koyuldu.

Çiftçinin buğdayları çuvala doldurduğunu fark etti. Bu onun için hoş bir yiyecekti fakat taşıması için çok büyük taneleri vardı. Ansızın orada gezmekte olan tavşanı gördü. Tavşandan yardım istediyse de karşılık bulamadı çünkü tavşan dinlendiğini söylemişti.
Sonradan tavuğu gördü. Tavuk takviye etmeyi kabul etti.

Kış geldiğinde gıda bulmak fazla zorlama olmuştu. Yiyeceklerini yazdan biriktiren karınca bakımlı etmişti. Dar etmesini sağlayan tavuğu da hiç unutmadı ve o buğdaylardan ona vererek onun da karnını doyurdu. *
 
Üst Alt