Neler yeni

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Valilik ve Bakanlığa Mektup Gönderdi: Öğretmene ‘İstismar’ İftirası Atan Rektöre Hapis Cezası

• Konbuyu başlatan makaleci
  • Başlangıç tarihi
makaleci

makaleci

Vip Üye

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, aralarında husumet bulunan mektep müdürüne 'erkek evlatları istismar ediyor' formunda iftira attı. Aldemir, hakkında açılan davada kabahatini kabul etti. Lokal duruşmanın verdiği 2 ay 15 günlük ceza Yargıtay tarafından onaylandı. 

İntedependent Türkçe'nin haberine nazaran, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, birebir binada oturduğu mektep yöneticisi A.Ş. ile anlaşmazlık yaşadı. 

Mektep yöneticisi A.Ş.’nin eşi 6 ay sitenin idaresinde yan aldı. Bunun üzerine Aldemir ile A.Ş arasında tartışma çıktı. Aldemir, komşularını “zimmetine para geçirmekle” suçladı.

Tartışmalar, tehditlere dönüşünce A.Ş., Rektör Aldemir hakkında şikayetçi oldu

Şikayetin ardından Aldemir, muallim A.Ş.’nin hizmet yaptığı mektepte “erkek evlatlara cinsî istismarda bulunduğunu” ileri sürdü. Bir birleri hakkında 11 dava açan taraflar arasındaki husumet tehditlere vardı. Aldemir, o devranda mektep yöneticisi olan öğretmene ve işine iftira atmaktan ötürü ceza aldı.

A.Ş.'nin mektebinin hocalar odasına, valiliğe ve Ulusal Eğitim Bakanlığına iftira mektupları gönderdi

Aldığı hakaret cezasına sonlanan Aldemir, A.Ş.’nin müdüriyet yaptığı mektebin bulunduğu mahalle muhtarlığına, mektebin muallimler odasına, valilik ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’na hakkında “erkek evlatlara cinsî tacizde bulunduğu” savlarını içeren mektuplar gönderdi.

A.Ş, Ulusal Eğitim Müdüriyeti, Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Aydın Valiliği'ne gönderilen mektuplar nedeniyle soruşturma geçirdi ve açığa alındı.

Kabahat duyurusunda bulundu

Ismi geçen kurumlara gönderilen mektuplardan haberdar olan A.Ş., Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat ederek cürüm duyurusunda bulundu. Mektupların Aldemir tarafından yazıldığını öğrenen A.Ş. husumetli bulunduğu kişi hakkında yeni davacı oldu. 

Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2013/508 belge numarasıyla dava açıldı.

Suçlamayı kabul etmedi, parmak izi ele verdi

Aldemir, evvel üzerine atılan suçu kabul etmedi. Lakin mektuplardaki parmak izi ve ilgili evrakın postaya verilmiş anını gösteren kamera kayıtlarından sonra Aldemir günahını kabul etti. Görülen sonraki duruşmalarda “kızgınlıkla bu türlü bir şey yaptım” diyerek günahlı olduğunu itiraf etti. Aldemir, duruşmada; “Bu durumlara sonlanarak iddianame konusu parmak izim olan zarftaki mektubu ben muhtarlığa gönderdim, süreçte yıprandığım için kızgınlıkla bu türlü bir şey yazdım. Karşı taraf ile barıştık, tesir pişmanlıktan faydalanmak istiyorum” savunmasını yaptı.

Mahkeme Aldemir için evvel 1 yıl mahpus cezasına hükmetti. Ardından sanığın iftiradan dönmesi ve dinamik pişmanlık göstermesi nedeniyle cezayı 3 aya düşürdü. Âlâ hal nedeniylede ceza 2 ay 15 gün mahpus cezasına indirildi.

Aldemir cezayı temyize götürdü, ama ceza Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından onandı

Öte yandan Aldemir'in daha evvel veteriner olarak çalıştığı işletmede 'zararlı sucuk' ürettiği için ceza aldığı ortaya çıktı

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8