Neler yeni

Hoş Geldiniz ? Forum Sitesi

Bilgilihocam.Com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Bilgilihocam.Com ; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Bilgilihocam.Com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

Soru Gönder ?

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Duyurular Bölümü

Bilgilihocam Duyuru Bölümü

İletişim

Uzmanlarımız Sorularınızı Yanıtlamaya Hazır

Tırnak yeme hastalığı nedir? Tırnak yeme hangi hastalıklara neden olur?


Tırnak yeme alışkanlığı toplulukta her 4 kişinin 3'ünde olan bir ruhsal temelli rahatsızlıktır. Uzuv kaybına kadar neden olan tırnak yeme alışkanlığı kimi kişilerde genetik yatkınlıktan dolayı de yaşanır. Gelgelelim temel olarak illetin yaşanma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Evet tırnak yeme illeti nedir? Tırnak yeme hangi marazlara neden olur? Ağır gerilim altına olan bireylerin daha yatkın olduğu tırnak yeme alışkanlığına dair merak ettiklerinizi haberin detayında bulabilirsiniz.

Gerilim, dert, yalnızlık, endişe, hüzün, hayal kırıklığı ve kişilik bozukluğu üzere durumlarda; ayak sallama, saçla oynama, saç yolma ve tırnak yeme alışkanlıklar ortaya çıkar. Bilimde onikofajya olarak bilinen tırnak yeme alışkanlığı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Ruhsal nedenlerden ötürü ortaya çıkan bu alışkanlık daha sonra vücutta önemli illetlere neden olabilir. Mahsusen ehil yıkanmayan tırnaklarda artan bakteriler ağız yolu ile sindirim organlarından mide ve bağırsaklara önemli hasarlar bırakır. Kimi vakalarda ise yenen tırnaklar yanlışlıkla yutulduğunda yemek borusunun yırtılmasına sebebiyet verir. Aşaması olan tırnak yeme bazılarında tırnak etini yiyerek kanamaya neden olurken kimisindeki alışkanlık tırnakların külliyen körelmesini sağlar. Erkeklere orantıyla hatunlarda daha ziyade görülür. Bu alışkanlık ruhsal temelli üzere görünse de altında birçok neden barındırır. Tırnak yem ortalama 4 yaşında ortaya çıkar. Lakin çocuklukta hiç bu türlü bir sorun yaşamayan şahıslarda ileri vakitlerde görülebilir. TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

- Ana, peder, karşı cins ve arkadaş ilgilerindeki bağı koparmadan korkma 

- Hudut sistemindeki ani hareketlenmeye bağlı dimağın komutlarındaki bozukluk 

- Ağır gerilim ve tempolu iş hayatı 

- Genetiksel ruhsal rahatsızlıkların hazırladığı zemin 

- Bebeklik periyodunda baş parmağı emme alışkanlığı üzere durumlar tırnak yeme alışkanlığına neden olur.


TIRNAK YEME HANGİ ILLETLERE NEDEN OLUR?

- Tırnak yeme alışkanlığı bağırsakta zararlı parazitlerin artmasına neden olur. Bu zararlı parazitler devirle bağırsakları ve dışkı torbasını hasara uğratır.

- Dişle koparılan tırnak tükürülmediğinde soluk borusuna kaçar. Midenin sindirmekte zorlandığı tırnak mide zarına zarar verir.

- Midenin dışkı torbasına gönderdiği tırnak vücuttan atılırken anüsün dış etrafındaki deriyi yırtar.


- Tıpkı devirde tırnak dişlere de zarar verebilir. Koparılmaya çalışılan tırnak iki dişin arasında kalır. Dişleri basınca uğratan tırnak devranla yerin enfeksiyon kapmasına ve ağız kokusuna neden olur.

- Yıllarca devam eden bu alışkanlık tırnakların sağlıklı büyümesini maniler. Tırnak yeme alışkanlığı, parmak ve tırnak altı etinin yapısının deforme olmasına sebep olur. Tıpkı vakitte bu alışkanlık elin estetik görünümü bozar.


TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NASIL BIRAKILIR?

- Ruhsal bunalım altında gelişen bu alışkanlık için bilirkişiler mutlaka bir psikolog yardımı alınmasını tavsiye ediyor. Aksi halde kişi kendi kendine bunu bırakmakta zorlanır. Bu yüzden gerilim, tasa ve depresyon üzere durumlar esnasında bir ekspere görünmekte yarar var.

- Tırnakların uzatılmaması ve acı oje sürülerek bu istek önünde tiksindirici durumları artırmak gerekir.

- Tırnakları nizamlı yaptırmak ya da daima bant takarak alışkanlığı engellemeye çalışılmalı.


- Tırnak yeme esnasında derhal vazgeçerek farklı bir uğraş bulmak. Birtakım eksperler arilik, kitap okumak, yazı yazmak üzere aksiyonları önerir.

- Durumdan birden kurtulmak konumuna yavaş yavaş kurtulmayı denemek. Etrafınızdaki bireylerin bu esnada sizi uyarmasını istemekte alışanlığı bırakmada tesirli olur.

- Acı biber sürmek de işe yarar doğal formüllerden biridir. 

 
metin

Yorumlar

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst