tema vakfının ilgi alanı nedir


tema vakfının projeleri nelerdir?

Türkiye Erozyonla Çaba Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı veya özetle TEMA, 11 Eylül 1992 tarihinde resmileşmiş olan çevreci vakıftır. Erozyon ile mücadele, ağaçlandırma ve doğal varlıkların korunması esas amaçlarındandır

Meşe Odunu Projesi
TEMA Vakfı'nın 1998 yılından beri sürdürdüğü Meşe Odunu Projesi, Türkiye genelinde 1 milyon hektar alanda dinç ana kapı ormanları oluşturmayı hedeflemektedir. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın işbirliği ile gerçekleştirilen projenin toplam maliyeti 1.8 milyar ABD doları civarındadır. Türkiye'de kurulmuştur.

Hatıra Ormanı
Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ile TEMA Vakfı aralarında bir protokol düzenlenmiştir. Bu protokol gereği, dağıtılmış illerde birey ve kuruluşlar namına fidan dikim çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Bodrum Türkbükü Biyoloji Ile Ilgili Çeşitlilik ve Bitkilendirme Projesi
Bodrum ilçesinin Türkbükü ve Gündoğan köyleri hudutlarında olan 130 hektarlık alanın çevresi, doğal bitki türlerinin korunması ve geliştirilmesi nedeniyle dikenli ve kafes telle çevrilmiştir.

TEM Otoyolu Bitkilendirme Projesi
Karayolları Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, TEMA Vakfı meslek birliği ile Ankara - İstanbul TEM otoyolunun 333 km'lik bölümü ağaçlandırılmıştır.

TEMA - Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Kavacık çıkışının sağ tarafındaki kara yolu alanında ağaçlandırma ile ilgili çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu alanda doğal bitki türleri, biyolojik çeşitlilik faktörü göz önüne alınanak örnek bir peyzaj projesi uygulanmıştır. Estetik değeri yüksek 15 bin adet değişik türde çalı, ağaç ve ağaççık dikilmiştir. Burada halka açık olarak hizmet verilmekte ve değişik fidanlar ile süs bitkileri satışı yapılmaktadır.

Bir Milyon Fidan Kampanyası
TEMA'nın başlattığı "Bir Milyon Fidan Kampanyası" hedefine ulaştı. Halkın büyük ilgi ve desteği ile 1 milyon 11 bin 71 fidan toprakla buluştu. *
 
Üst Alt