Schengen Vizesi Nedir? Schengen üye ülkeler


yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Schengen vizesi alınması en zor vizelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Neden mi? Bir sürü eşya toplayıp üstüne bir de yüklü miktar da para bayıp, konsolosluk kapısında saatlerce bekletilmek kulağa hoş gelmiyor değil mi? İşte bunlardan dolayı bu zorlu süreç için yapmanız gerekenleri sizler için derledik. İşte detaylar.

Öncelikle kim bu Schengen vizesi ve bu vize ile gidilebilen ülkeler hangileri onları görelim. Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Romanya ise sırada bekliyor.Ülke olarak Schengen vizesine en çok başvurusu olan ilk beş ülke arasında yer alıyoruz. İlk beş sıralamayı yazacak olursak,

1.Rusya federasyonu (6.995.141 başvuru)2.Ukrayna (1.589.963 başvuru)

3.Çin (1.497.178 başvuru)4.Türkiye (779.464 başvuru)

5.Belarus (777.813 başvuru)Schengen vize işlemlerine 2009-2012 yılları arasında, son dört yılda yaklaşık 140 milyon Euro harcamış olan Türkiye, diğer ek masraflarda eklendiğinde bu rakam 200 milyon Euro’ya çıkmaktadır. Bu oldukça büyük bir rakam.

Lüksemburg’un 1.500 kişilik bir kasabasından adı gelen Schengen, 1985 yılında Almanya, Fransa, Belçika ve Lüksemburg’un ülkeler arası geçişi daha da kolaylaştırmak ve kontrolü kaldırma amacıyla yapılan antlaşmaya, yapıldığı şehrin adını vermişlerdir.

Schengen işbirliği, Schengen Bölgesini içerisinde dış sınırlardaki korumanın daha da güçlendirilmesine imkan vererek, kişilerin ülkeler arasında serbestçe dolaşmasını sağlıyor. Schengen bölgesine üye olan her ülkenin vatandaşlarının bu ülkeler arasında sınırdan bir kez giren her vatandaş, kontrol edilmeden diğer ülkelerin sınırlarından rahatça geçebiliyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında ise bu durum, herhangi bir Schengen’e üye devleti konsolosluğunca verilen vizeyle Schengen bölgesinde yer alan ülkeler arasında giriş yapabiliyor. Schengen vizesiyle 6 ay içerisinde en uzun 90 gün Schengen ülkeleri arasında dolaşabiliyorsunuz.

Schengen vizesi ücreti

Schenhen vizesini alabilmek için 60€ olan gerekli ücreti sadece peşin ve Euro olacak şekilde ödeyebilirler. 6-12 yaş arası çocuklar için ise 35 Euro vize ücreti olarak belirlenmiştir. İlk başvurular için kişinin şahsen başvuru yapması gereklidir, bunun nedeni ise parmak izinin gerekliliğidir. Sonraki başvurularda ise aracı bir acente kullanılabilir.

Schengen vizesi evrakları

Schengen vizesine başvurmak için bir takım gerekli evraklar bulunmaktadır, bu evraklar;

Pasaport: Pasaport için ilk şart, talep edinilen vizenin bitiminden en az 3 aylık bir süreç daha geçerli olmalıdır. Konsolosluğun son derece titiz davrandığı bir diğer konu ise yıpranmış, yazıları okunmayan veya net olmayan fotoğraf bulunan pasaportları kabul etmiyor oluşudur.
Vize talep formu: Konsolosluklardan ücretsiz olarak temin edilebilir.
Biyometrik fotoğraf: Son 6 içerisinde çekilmiş 2 adet 3,5×4 ebatında olmalıdır.
Seyahat sağlık sigortası: Schengen topraklarının hepsinde geçerli olan sigorta, bu bölgede bulunduğu süreçte herhangi bir sağlık sorunundan tekrar ülkesine gönderilmesi adına 30.000 Euro olan bütçeyi bu süreçte harcamak için belirlenen bütçedir.
Uçak bileti ve diğer biletler: Gidilecek olan ülkeye ait gidiş-dönüş bileti
Otel rezervasyonu
Gelir belgesi
Resmi vize başvurusu evrakları:
Çalışanlar için vize başvuru evrakları

İşveren Yazısı: Görevi, bu işe başlama tarihi, maaş miktarı, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıt üstüne imzalı ve kaşeli belge.
– Son 3 ayın maaş bordrosu
– SGK işe giriş belgesi
– Son üç ayın SGK hizmet dökümü
– Ticaret ve Sanayi Odası kaydı
– Vergi Levhasının kopyası
– Resmi Gazete kopyası
– İmza Sirküleri kopyası evrakları

İşverenler için vize başvuru evrakları

Şirketin antetli kağıdına yazılı bir vize talep dilekçesi

Şirket vergi levhası fotokopisi
Şirket faaliyet belgesi fotokopisi
Şirket imza sirküleri
Şirket Resmi Gazete kopyası
Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı

– Emekliler için vize başvuru evrakları

Emekli maaşını gösteren belge (son bir hafta içerisinde alınmış banka hesap özeti)

Çiftçiler için ise bağlı olduğu ziraat odasından verilmiş çiftçi belgesi.

Öğrenciler için ise orijinal öğrenci belgesi.

Davetiye: Eğer bir aile taraından veya iş için geliyorsanız onaylı davetiye.
Dilekçe: Konsolusluğa yazılmış neden gittiğinizi anlatan dilekçe.
Turla gidilecekse eğer gerekli belgeler
 
Üst Alt