Neler yeni

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Maydanoz Nasıl Ekilir?

  • Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
admin

admin

Yönetici
Webmaster
Katılım
20 Eki 2019
Mesajlar
1,398
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Yaş
31
Konum
Adana
Maydanoz; salatalarda, yemeklerde ve daha birçok yerde kullanılan önemli ve faydalı bir bitkidir. C vitamini içeriği ile bilinen maydanoz ödem attırma özelliği ile bilinmektedir. Marketlerde ve pazarlarda satılan maydanozlar ev ortamında da rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Maydanoz Nasıl Ekilir?

Evde maydanoz nasıl ekilir video desteği ile kolaylıkla yapılabilen bir uygulamadır. Bunun için internette yer alan bitki ekimi videolarının izlenmesi yeterli olacaktır. Maydanoz ekimi gerekli malzemeler ve ortam sağlandığında oldukça verimli olacaktır.

Saksıya maydanoz nasıl ekilir sorusu bitki severler ve organik besinler tüketmek isteyenler tarafından en merak edilen sorulardan bir tanesidir. Maydanoz ekiminin başarılı olması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.Peki, maydanoz tohumu nasıl ekilir? Maydanoz tohumu ekimi için ilk olarak ideal bir toprak alınmalıdır. Toprağın yeni ve hava alan bir yapıda olması oldukça önemli olacaktır. Bu toprak uygun bir saksıya dökülmeli ve biraz kabartılmalıdır. Daha sonra alınan maydanoz tohumları aralıklı olacak şekilde toprağa ekilmeli ve üzeri toprakla kapatılmalıdır.

Maydanoz Nasıl Ekilir? 1

Çok derine ekilmesi tavsiye edilmemektedir. Daha sonra saksı hafif güneş alan bir ortama konmalı ve haftada en az 3 kez sulanmalıdır. Sulama normal sınırlar içerisinde olmalıdır. Aşırı su bitkinin çürümesine neden olacaktır. Maydanoz 2-3 hafta içerisinde büyümeye başlayacaktır. Toplama vakti geldiğinde yaprakların dikkatle koparılması gerekmektedir. İlk toplamadan sonra kısa süre içerisinde yeni maydanozlar oluşacaktır.

Maydanoz Ekimi İçin En İdeal Zaman
Maydanoz ekim zamanı hemen hemen her dönem için geçerlidir. Fakat daha çok temmuz, ağustos ve eylül aylarında yapılmaktadır. Bunun sebebi maydanozun çok soğuk koşullara uyum sağlayamamasıdır.

Maydanoz Nasıl Ekilir? 3

Maydanoz ev ortamında yetiştirildiğinde ise istenilen her ayda rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Maydanozun büyümesi için gerekli ortamın oluşturulması gelişimi ve büyümesi için yeterli olacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst