Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Magnezyum Eksikliği Nasıl Ölçülür


Biliyor musun? Vücudumuz 300 metabolik işlemde magnezyum kullanır. Bu nedenle ana minerallerden biridir.
Magnezyum, Mg harfleriyle sembolize edilen kimyasal bir elementtir. Bol miktarda bulunan alkali metal, yer kabuğunun% 2'sini oluşturur. Çevresel makyajdaki kritik rolünün yanı sıra, magnezyum vücudun sağlığını korumada da önemlidir.
Magnezyum, insan vücudunda çok değerli bir elementtir, çünkü bileşikleri vücudun uyumlu fonksiyonları için DNA, ATP ve RNA'yı manipüle eder. Dolayısıyla vücudumuzdaki her bir hücrenin işlevini yerine getirebilmesi için magnezyum gerektirdiği açıktır. Büyük miktarlarda magnezyum normal bir diyet alımı yoluyla bizim için kolayca temin edilebilir. Bununla birlikte, düzensiz diyetler ve yetersiz beslenmeden dolayı düşük oranda magnezyum görülür. Uzun süreli bir eksiklik birçok soruna ve rahatsızlığına neden olabilir. Düşük magnezyum muzdarip olanlar tarafından yaşanan bazı belirtilere bir göz atalım.
Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri
Düşük Enerji Seviyeleri

Magnezyum, yiyeceği enerjiye dönüştürmede önemli bir rol oynar. Vücuttaki daha yüksek magnezyum seviyeleri, glikozu daha iyi emmesini ve gerekli enerjiye dönüştürmesini sağlar. Vücuttaki düşük magnezyum seviyeleri, basit aktivitelerin daha zor görünmesini sağlar, böylece ek efor sarfına neden olur. Bu vücudun daha fazla oksijen ve enerji talep etmesini sağlar, bu da düşük enerji seviyelerine yol açar.
Yorgunluk
Vücut günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için fazladan enerji çektiğinden, doğal olarak yorulur. Yorgunluk daha uzun bir süre devam ederse, kronik yorgunluk sendromu veya CFS'ye yol açar. Vücuttaki düşük magnezyum seviyeleri, çeşitli enzim sistemlerinin çalışmasını engeller. Bu, vücut fonksiyonunu yavaşlatır ve uyuşukluk yorgunluğa veya kronik yorgunluğa dönene kadar yerleşmeye başlar.
Akıl hastalıkları
Vücudumuz magnezyum çeşitli kimyasal işlemlerde kullanır. Düşük magnezyum seviyelerinin, depresyon, sinirlilik ve anksiyete gibi birçok psikiyatrik soruna neden olduğu bilinmektedir. Bunlar uzun süre fark edilmezse, yaşamı tehdit edici nöbetlere neden olabilir. Sözlü takviyeleri almak ve doktorun danışması ile diyet değişikliği yapmak yardımcı olabilir.
Baş ağrısı
Sık görülen baş ağrısı veya migren de vücuttaki magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Antibiyotikler, diüretikler ve aşırı alkol tüketimi vücuttaki magnezyum seviyenizi düşürebilir. Magnezyum seviyenizi yükseltmek, baş ağrısını uzak tutmanın tek yoludur.
Kas Gerilimi, Spazmlar ve Kramplar
Magnezyumun sinir sistemini sakin ve rahat tuttuğu bilinmektedir. Düzgün kan dolaşımı sağlar ve kemikleri de güçlendirir. Bu önemli elementin seviyesindeki zayıflama, vücudun sağlığını ciddi bir kas gerginliği, yorgunluk, spazm ve kramplara düşürür.
Uykusuzluk hastalığı
Uykusuzluk yaygın bir tanık semptomdur. Magnezyum uyumaya yardımcı olur ve bütün gece uyuya kalmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, rahatsız uyku düzenleri veya uykuya dalma yetersizliği düşük magnezyum ile ilişkilendirilebilir.

Diğer belirtiler

Magnezyum eksikliğinin diğer belirtileri yutma, kabızlık, idrar spazmları, adet krampları, fotofobi, göğüs gerginliği, boyun ağrısı, çene eklemi disfonksiyonu, meme hassasiyeti, iştahsızlık, mide bulantısı ve zayıflamada zorluktur. Dolayısıyla, birincil hiperaktivite, huzursuzluk, panik atak ve adet öncesi sinirlilik vakasıdır. Sinir sistemi üzerindeki çevresel etkilerden kaynaklanan belirtiler uyuşukluk ve karıncalanmadır. Düşük seviyede magnezyum da kalbi etkiler. Çarpıntı, kalp ritmi, yüksek tansiyon ve mitral kapak prolapsusu, magnezyum eksikliğinin ortak belirtileridir. Çikolatalarda tıkanma çaresiz bir dürtü ayrıca vücuttaki magnezyum eksikliğinin belirtilerinden biri olarak görülür.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Ölçülür

Magnezyum eksikliğini ölçmek için en iyi test magnezyum yükleme testidir. Elemanın seviyesi, bir günde toplanan idrarla ölçülür. Seviyenin düşük olduğu tespit edilirse, hastaya yeterli miktarda magnezyum enjeksiyonu yapılır ve seviye tekrar ölçülür. Magnezyum korunursa, vücudun magnezyum gerektirdiği ve tedavi gerektirdiği sonucuna varılır. Magnezyum seviyesinin teşhisinin bir başka metodu laboratuvar testleridir.

Kaynak: KadınPOST
 
Üst Alt