Template errors

  • Template public:EWRporta_article_macros: Method canLike is not callable on the given object (XFMG\XF\Entity\Post) (src/XF/Template/Templater.php:972)
  • Template public:EWRporta_article_macros: Accessed unknown getter 'likes' on XF:Post[557781] (src/XF/Mvc/Entity/Entity.php:184)
  • Template public:EWRporta_article_macros: Accessed unknown getter 'likes' on XF:Post[557781] (src/XF/Mvc/Entity/Entity.php:184)
  • Template public:EWRporta_article_macros: Accessed unknown getter 'like_users' on XF:Post[557781] (src/XF/Mvc/Entity/Entity.php:184)

Hicri ve Miladi Takvim Nedir ?


HİCRİ VE MİLADİ YILBAŞI NEDİR?
Müslümanlar için oldukça büyük öneme sahip olan hicri yılbaşı, Hz. Muhammed )(SAV) in Mekke’den Medine’ye hicretinin başlangıcıdır. Ayın hareketi esas alınarak hesaplanan hicri yılbaşı takvimi, 12 ayı kapsayan bir süreçtir. Hicri takvimin başlangıcındaki ay Muharrem ayı son ayı ise Zilhicce ayıdır. Müslümanlar için dönüm noktası olan hicret, İslamiyet için tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Hicret H.z Ömer’in halifeliği döneminde gerçekleşmiştir. Bu nedenle Hz. Ali’nin teklifi üzerine hicri takvimin başlangıcı sayılmaktadır.


Hicretin üzerinden on altı yıl geçtikten sonra (638) Hz. Ömer’in emri üzerine Medine’de bir meclis toplanır. İslam tarihinin başlangıcı ve Muharrem ayının da bu yılın ilk gün olarak kabul edilmesi kararı verilmiştir.
Yılbaşı, herhangi bir takvimin bitmesi ve yeni bir yılın başlangıcıdır. Dünyada en yaygın kullanılan takvim Miladi takvimdir. 31 Aralık gününü 1 Ocak’a bağlayan gece ye yılbaşı gecesi denir. Pek çok kültürde yılbaşının önemi büyüktür ve coşku ile kutlanır.
Dünya’nın pek çok ülkesinde 1 Ocak miladi takvimin ilk günüdür. Miladi takvim, Dünya’nın Güneş etrafında 365 gün ve 6 saatlik zaman diliminde dönmesini ifade eder. Miladi takvim, Papa XIII. Tarafından yaptırılmıştır. 4 Ekim 1582 yılında kabul edilmiştir. Miladi takvimden önce Dünya da Jülyen takvim kullanılıyordu. Jülyen takvimin yılbaşı 1 marttır.

Osmanlı önce Hicri takvim daha sonra ise 1 Mart’ı yılbaşı kabul görmüştü. Cumhuriyet ile birlikte yılbaşı 1 Ocak tarihine alındı.
Yılbaşı gecesinin anlamı kültürlere göre değişkenlik gösterir. Yılbaşı gecesinin kutlanmasının sebebi, yeni bir yıla girmek ve eski yılı geride bırakmaktır. Hristiyanların inancına göre, yılbaşı İsa peygamberin doğum günüdür. Asırlardır süre gelen yılbaşı kutlamaları Hristiyanlar tarafından her yıl tekrar edilir. Yılbaşı Hristiyan dünyasının temel taşıdır. Müslümanlar için ise yılbaşının en büyük önemi miladi takvimin başlangıcı olmasıdır.

Noel baba ise Hristiyanların inancının bir motifidir. Büyükler için Noel baba dostluğu simgelerken çocuklar için hediye demektir.
Yılbaşı kutlamasının İslamiyet inancı ile bir ilgisi yoktur. Bu nedenle yılbaşı kutlamaları İslamiyet motiflerinde yer almaz.
 

Yorumlar

Üst Alt