Elektrokardiyografi (EKG ) nedir ?


dersem

Vip Üye
Bir elektrokardiyogram (EKG), kalbinizin ritmini ve elektriksel aktivitesini kontrol etmek için kullanılabilecek basit bir testtir.Deriye bağlanan sensörler, kalp tarafından üretilen elektrik sinyallerini her attığında algılamak için kullanılır.Bu sinyaller bir cihaz tarafından kaydedilir ve bir doktor tarafından olumsuz bir durum olup olmadığı incelenir.Bir kalp uzmanı (kardiyolog) kalbinizle ilgili bir sorununuz olabileceğini düşünen herhangi bir doktor tarafından bir EKG talep edilebilir. Bu makale ; EKG,EKG nedir,EKG ne işe yarar,EKG ne için yapılır ile ilgili bilgiler vermektedir.
Frmsiten.Com

Bir elektrokardiyogram (EKG) nedir?

Elektrokardiyogram (EKG veya EKG) kalbin elektriksel aktivitesini ölçerek altta yatan kalp koşullarını yansıtmak için kullanılan, noninvaziv bir testtir. Elektrotları (elektrik algılama cihazları) standart konumlarda vücuda yerleştirerek, birçok kalp durumu hakkında bilgi EKGde ki karakteristik desenler aranarak öğrenilebilir.Rutin bir fizik muayene veya tarama değerlendirmesinin bir parçası olarak EKG önerilebilir.Semptomlarının değerlendirmenin bir parçası olarak , göğüs ağrısı , nefes darlığı , baş dönmesi ya da bayılma , çarpıntı ya daKalp hastalığının potansiyel olarak varolabileceği bir yaşta olabilecek hastalarda ameliyat öncesi cerrahi tedavinin bir parçası olarak istenebilir.Ayrıca ;
Aşırı hızlı veya düzensiz kalp ritimleri.
Aşırı derecede yavaş kalp ritimleri.
Kalp atışlarının anormal iletimi, bu da kardiyak veya metabolik bozuklukların altında yatan bir durum olabilir.Daha önce bir kalp krizinin (miyokard enfarktüsü ) geçirilişinin kanıtı . Gelişen akut kalp krizinin kanıtı.
Tehlikeli bir kalp krizi sırasında (kararsız angina ) kalpteki kan akışı için akut bir bozulmanın kanıtı .
Belirli konjenital kalp anormallikleri.

Bir elektrokardiyogram kalpteki elektrik sinyallerini kaydeder. Birçok durumda kalp problemlerini tespit etmek ve kalbin durumunu izlemek için kullanılan yaygın bir testtir. Bir EKG, hızlı sonuç veren, noninvaziv, ağrısız bir testtir.Kalp atışında bir düzenlik varsa EKG bunu saptayabilir. Bir kaç dakika süren bu işlem size zarar vermez. Bir EKG, kalbin ritimini ve aktivitesini hareketli bir şerit veya bir ekranda bir satır üzerine kaydeder. Doktorunuz herhangi bir anormal veya olağandışı bir faaliyet olup olmadığını anlamak için tepe noktalarını okuyabilir
Bir EKG genellikle kalbi etkileyen durumların teşhis edilmesine ve izlenmesine yardımcı olmak için diğer testlerin yanında kullanılır.Göğüs ağrısı , ani fark edilen kalp atışları (çarpıntı) , baş dönmesi ve nefes darlığı gibi olası kalp rahatsızlığının belirtilerini araştırmak için kullanılabilir .Bir EKG (elektrokardiyografi), normalde sadece birkaç dakika süren güvenli ve ağrısız bir testtir.İşlem sırasında Her kol, bacak ve göğsünüzde cilde çeşitli elektrotlar bağlanır .. Bunlar, kalp hareketinizi kağıda yansıtan bir makineye bağlanmıştır. Test sırasınd anefesinizi tutmanız yada konuşmamanız istenebilir.Test genellikle 5 ila 10 dakika sürer.
Kalp atışında bir düzensizlik varsa doktorunuz başka bir kalp ritim monitörü önerebilir.
Holter monitör: Bir Holter monitörü, 24 ila 48 saat boyunca sürekli kalp atışını kaydeden küçük ve takılabilir bir cihazdır. Bu cihazı belirtilern saatler boyunca üzerinizde taşıyacaksınız.
Egzersiz sırasında EKG : Kalp atışınız bir egzersiz sırasında gereğinden fazla atıyorsa koşu bandı yada bisiklet sürerken EKG çekilir.


Sizin için önerilen EKG tipi şüphelenilen semptomlarınıza ve kalp şüphesine bağlı olacaktır. Bir EKG tamamen güvenli bir testtir. Elektrotlar kalbinizin elektriksel aktivitesinin bir görüntüsünü kağıda izlemeye aktarmak için kullanılır. Vücudunuzdan makine üzerinden elektrik geçmez ve elektrik çarpması tehlikesi yoktur.Bir EKG, kalp krizi geçirip geçirmediğinizi belirlemez.
 

dersem

Vip Üye
EKG nedir ve ne işe yarar?
Kalp işlevinin durumu ve sağlığı, kalpte meydana gelen elektriksel değişiklikleri tespit ederek dolaylı ve noninvaziv olarak değerlendirebilir.Göğüste konumlanan elektrotlar, elektrik potansiyellerini alabilir ve onları, kalbin farklı adacıklarındaki elektriksel aktiviteye benzeyen bir dizi tepe veya dalga silsilesi halinde görüntüleyebilir. Bu görüntüleme elektrokardiyogram kısaca EKG olarak adlandırılır.

EKG kısaltması nereden geliyor?

EKG, elektrokardiyogramı ifade etmek için kullanılır çünkü Almancada,kalp Kardia demektir. Ayrıca, bu kısaltma, EKG ile echokardiyogram (ECG) veya elektroensefalografi (EEG) gibi diğer teşhis testlerinin karıştırılmasını önlemeye yardımcı olur.

Bir kalp döngüsünün başlangıcında görülen ilk küçük uç, P dalgasıdır ve atarium (kulakçık) kasının atriumun kasılmasından önce gelen depolarizasyonunu temsil eder. Bir sonraki dalga en büyük ve en keskin olandır. Bu ventriküler depolarizasyon sırasında oluşan dalganın alt basınç noktası (Q), sivri ucun üst kısmı (R) ve alt noktası (S) olarak adlandırılan QRS kompleksidir (ventrikülün kasılmasından önceki depolarizasyon). QRS Kompleksten sonraki orta büyüklükte bir dalga olan, T dalgasıdır hem ventrikülerin hemde atriumun repolarizasyonu sırasından oluşur.

Dalgaların boyutlarındaki herhangi bir değişikliğin veya tepeler arasındaki zamanlamanın kardiyologlar açısından tanısal değeri vardır.
 
Üst Alt