Neler yeni

Hoş Geldiniz ? Forum Sitesi

Bilgilihocam.Com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Bilgilihocam.Com ; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Bilgilihocam.Com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

Soru Gönder ?

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Duyurular Bölümü

Bilgilihocam Duyuru Bölümü

İletişim

Uzmanlarımız Sorularınızı Yanıtlamaya Hazır

Doğalgaz kaçağı olduğunda neler yapılmalıdır?


Başlamış bir gaz yangınını derhal söndürmeye kalkışmamalı, gaz akışı kesilene kadar yanmasına müsaade verilmemelidir. Gaz kesilerek yangın söndürülünceye kadar, yakındaki yanabilir hususların, yanan gazdan yayılan ısıyı emerek tutuşmasını önlemek için uzaklaşmasını sağlanmalıdır. Pekala, doğalgaz kaçağı olduğunda neler yapılmalıdır? İşte, cevaplar...

Gaz alarm cihazı kazan dairesine, doğalgaz borularının geçtiği bölgelere, tavana takılmalıdır. Gerekli görüldüğü hallerde banyo ve mutfağa da birer ara cihaz takılarak oluşabilecek kaçaklara karşı önlem alınmalıdır. Sisteme termik emniyet armatürü eklemek emniyet açısından değerlidir. Bu armatür sistem yangın vakasında zaten doğalgaz akışını kesmektedir. Pekala, doğalgaz kaçağı olduğunda neler yapılmalıdır? İşte, karşılıklar...


DOĞALGAZ KAÇAĞI OLDUĞUNDA NELER YAPILMALI?

- Bütün alevler acilen söndürülmelidir. Söndürmemeyi ihmal ettiğiniz koşullarda kaçak tehlikesi açığa çıkabilir.

- Bütün kapı ve pencereler açılmalı, ortam havalandırınız.

Gaz sayacından evvelki global vana yahut girişteki ana kapatma vanası derhal kapatınız.

Gaz kokusu olan odalara, ortamlara açık alevle girmekten kaçınınız.

- Hiçbir kibrit yahut çakmak çakmayınız. Ateş, doğalgaza yakın mekanlarda tehlike yaratacak bir unsurdur.

- Elektrik düğmesi ve şalteri açıksa kapatınız, örtülüyse açık bırakmayınız.

- Hiçbir elektrik fişi prizden çekilmemelidir. Sabit bırakılan fiş her devir için az tehlike arz eder.

- Hiçbir elektrik zili kullanılmamalıdır. Doğalgaz kaçağı durumlarında elektrik tehlikeyi de beraberinde getirebilir.

Bütün gaz armatürleri kapatılınız ve o ortamda sigara ve gibisi hususları içmekten kaçınınız.

- İlgili gaz dağıtım şirketini, gaz kaçağı olmayan bir mekandan, 187 numaralı muhabere numarasından arayarak bildiriniz.


DOĞALGAZ PATLAMASINA KARŞI ALINACAK TEDBIR

Doğalgaz için tavandan 20–30 cm aşağıya, LPG için tabandan 20–30 cm yukarıya yerleştiriniz. Gaz alarm cihazlarının yanlış alarm vermesini önlemek için; cihazı kombiden 1-2 metre uzağa, fırın ve ocaklar dan 2-3 metre uzağa monte ediniz.
 
metin

Yorumlar

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst