Neler yeni

Hoş Geldiniz ? Forum Sitesi

Bilgilihocam.Com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Bilgilihocam.Com ; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Bilgilihocam.Com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

Soru Gönder ?

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Duyurular Bölümü

Bilgilihocam Duyuru Bölümü

İletişim

Uzmanlarımız Sorularınızı Yanıtlamaya Hazır

Diş çürüğü nasıl tedavi edilir?

Diş çürüğünün çürüme noktasına nazaran tedavi teknikleri şunlardır:

Fissür Selant

Diş Dolgusu

Kanal Tedavisi

Diş Çekimi

1.Diş üzerinde yalnızca renklenme oluşmuş yahut pit/fissür dediğimiz anatomik oyuklar var ise, fakat diş çürüğü klinik yahut radyografik olarak tespit edilmemiş ise; dişi çürüğe karşı korumak emeliyle dişin çürüğe yatkın nahiyeleri fissür örtücü vey fissür selant denen esirgeyici materyal ile kapatılır.

2.Diş dolgusu diş çürüğü oluştuktan sonra şayet diş çürüğü mine yahut dentin dokusuna kadar ilerlemiş ise, lakin diş pulpa (diş had ve damarlarının bulunduğu oda) kısmına kadar uzanmamış yahut klinik/radyografik olarak saptanmamış ise dişin çürüğünün temizlendikten sonra oluşan eksik diş kısımlarının diş dolgu gereçleri ile kapatılması sürecidir.

3.Kanal tedavisi, diş çürüğü yahut hasarı diş pulpasına (diş had ve damarlarının bulunduğu oda) kadar uzanmış ise bu bölgeninde bakteriler tarafından ele geçirilmiş (enfekte edilmiş) olacağından, diş pulpasının ve kök kanallarının birlikte çıkarılarak temizlenip kök kanalları, pulpa odası ve dişin temizlenen hasarlı kesimlerinin dolgu materyalleri ile kapatılmasıdır.

4.Diş çürüğü diş pulpasını, kök kanallarını ve muhit dokusu ile kök yerindeki kanal tedavisi ile tamir edilemeyecek dokulara kadar uzanmış ve hasar vermiş ise, dişlerde hareket (mobilite) kök dokusu hasarı ve muhit doku hasarı mevcut ise tedavisi mümkün olmayan dişlerde diş çekimi uygulanır.

Bu durumların diş doktoru tarafından kıymetlendirilmesi sonucu dişe yapılacak olan tedaviye karar verilir. Her çürük dişe her devir dolgu yapılır yahut her devir kanal tedavisi yapılır demek yanlış olur. Klinik durumlara nazaran yapılacak olan tedaviye bir diş tabibinin muayenesi ve radyolojik değerlendirmesi ahir karar verilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
metin

Yorumlar

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst