Boyun Fıtığı ve Tedavisi!


yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Boyun ağrıları, bel ağrılarından sonra en sık karşılaşılan kas-iskelet sistemi rahatsızlığıdır. İlerleyen durumlarda yürüme güçlüğüne bile sebep olabilir.

Boyun bölgesinde gelişen ağrılar, bel ağrılarından sonra en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Bu ağrıların bir kısmı da boyun bölgesinde ortaya çıkan fıtıktan kaynaklanır. 7 adet omur vardır. Her omur arasında çekirdek olarak adlandırılan dikler yer alır. Bu disk dokusunun yırtılarak omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalığa da boyun fıtığı denir.


Boyun fıtığında hastalar şiddetli boyun ağrısının yanı sıra, tek kola yayılan ağrıdan ve uyuşmadan yakınırlar. Parmak uçlarına kadar yayılabilen ağrı, kimi zaman her iki kolda güçsüzlük, omuriliğe de baskı yaparsa yürüme güçlüğü gibi vücudun tümünde ciddi sorunlar getirebilir.


İlerleyen yaşlarla birlikte boyun omurları arasındaki kıkırdağın yıpranması, boyun fıtığına yol açan önemli bir etkendir. Yapılan ters hareketler sonucu ortaya çıkan boyun travması ve spor yaralanmaları da boyun fıtığına yol açabilir.


Günümüzde boyun fıtığı uygun bir tedavi programıyla kontrol altına alınabiliyor. Tedavinin başarısında ise, pek çok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis önemli bir rol oynuyor. Hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve dikkatli nörolojik muayene tanı koymada oldukça işe yarıyor. Boyun fıtığının kesin tanısı ise MR çekilerek konuluyor.


Boyun fıtığında cerrahi tedavi son çare olarak görülüyor. Sinirlerin sağlam olduğu durumlarda genellikle 15 günlük yatarak istirahat ve ilaç tedavisi yeterli geliyor. Yatarak olmak şartıyla, fizik tedavi de boyun fıtığının şikayetlerinin hafifletilmesinde yardımcı oluyor.


Boyun fıtığında cerrahi tedavinin amacı, omurilik ve sinir dokusuna olan baskıyı kaldırmaktır. Bir başka deyişle, fıtığı yok etmektir. Bunun sonucunda hasta yakınmalardan kurutulur. Günümüzde uygulanan cerrahi operasyonlar, boyun fıtığında kesin çözüm sağlayabiliyor.
 
Merhaba

Bende uzun süredir boynumda ağrı hissediyordum. Geçen hafta gittim doktora boyun fıtığı başlangıcı var dedi. İnternetten bunun çözümünü araştırırken kinezi terapi yöntemini buldum. Bu yöntem hakkında fikri olan var mı ?
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt