Aristo Kimdir Aristoteles biyografi


yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Aristo kimdir ve kısaca hayatı. M.Ö 322 yılında Ege Denizinde bulunan Stegeria’da dünyaya gelmiştir. Aristo doğduğu dönemde Stegeria’ya İyonlular hükmetmektedir ve bölgede İyon kültürü hakimdir. Bunun için de Aristo İyon filozofu olarak tanınmaktadır. Ancak Yunan düşünürüdür.


Asıl adı Aristofeles olan Aristo, yıllar içinde bu isimle anılmaya başlanmıştır. Ünlü düşünürün felsefeye girişi ise tüm filozoflar gibi gerçeği bulma arzusu olmuştur. Gerçeği bulma, gerçeğe ulaşma adına çalışmalar yapmış, matematik, fizik ve metafizik alanlarında birçok fikir, düşünce öne sürmüş ve birçok fikre de öncülük etmiştir. Yaptığı çalışmalarla gerçeğe en çok yaklaşan filozofların başında gelmektedir.


Aristo, Platon’un öğrencisidir. 18 yaşına geldiğinde Stegeria’dan ayrılarak, Yunanistan da Atina’ya gitmiş ve Platon’un kurmuş olduğu akademiye başlamıştır. Aristo bu akademide 20 yıl boyunca eğitim görmüştür. Platon’un öğrencisi Aristo ikinci öğretmen olarak da anılmaktadır. Platon nasıl ki Aristo’ya öğretmenlik yapmış, Aristo da Büyük İskender’e öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra ise Atina da Lykeion lisesini kurmuştur.

Büyük İskender vefat ettikten sonra Atina’da Makedonyalılara tepki gösterilmeye başlandı. Bu durumda Aristo da Atina’dan ayrılarak Eubo adasına yerleşmiş ve burada hayatını sürdürmüş, hayata gözlerini de buradan kapatmıştır.Aristo günümüzde de bildiğimiz birçok bilginin keşfini yapan kişidir. Mesela mantık günümüzde bildiğimiz bir bilimdir. Aristo mantığı analitik olarak adlandırmakta ve nesnelerin sebeplerinin açıklanması amaç güdülmektedir.

Aristo M.Ö 384 yılında hayatının geri kalanını geçirdiği Eubo adasında hayatını kaybetmiştir.
 
Üst Alt