Neler yeni

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

  • Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
admin

admin

Yönetici
Webmaster
Katılım
20 Eki 2019
Mesajlar
1,398
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Yaş
31
Konum
Adana
Kişilerin odaklanma becerisini ölçmeye yarayan testlere dikkat dağınıklığı testi denir. Bir konuya gereken derece de odaklanamayan kişilerin dikkat dağınıklığının ölçümü ve ne kadar eksik olduğu bu testle belirlenir. Bunun sonunda da gerekli eğitimler verilerek dikkat dağınıklığı tedavisi yapılır.

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

Modern teknolojinin getirdikleri sonucunda başladığı işi bitiremeyen, oturduğunda yerinde duramayan, baktığında görmeyen ve duyduğunda dinlemeyen dikkat dağınıklığı yüksek olan çocukların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı nasıl giderilir bilinmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan dikkat eksikliğinin teşhisini koymak yetişkinlere göre daha zordur. Bu konuda ilk iş ve ilk dikkat öğretmenlere düşmektedir.Çocukları günün yarısında gören öğretmenler bu durumu çoğu zaman fark edemeyebiliyorlar. Çocukların ailesi bile bu konuda bilgi sahibi olamayabilirler. Bu konuda düşüncelere kapılmak yerine doktora götürülmeli ve gereken dikkat testi yapılmalıdır.

Dikkat testlerinde farklı yöntemler vardır. Çocuklara yapılan dikkat testleri şunlardır:

Burdon
D2
Benton
Frostig
Bender Gestalt
Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir? 2

Dikkat testleri çocuklarda dikkat dağınıklığı tedavisi için kullanılmaktadır. Bu testlerde birçok soru hazırlanır ve 3 farklı şık 3 ayrı şekilde puanları. Kişiliği ön plana çıkarma da etkili olan bu yöntemde, kişiye çok fazla soru sorulmaktadır ve verilen cevaplara göre puanlama yapılmaktadır. Bazen aynı sorular bir daha sorularak bunu fark edip etmeyeceğine bakılır. Verilen puanlamalar toplanır ve çıkan sonucun karşısına denk gelen açıklama incelenir.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı tedavisi yetişkinlere oranla daha zordur. İlaçla tedavi yanında ilaçsız tedavi de vardır. İlaçlı tedavilerdeki ilaçlar ortalama 1 yıl kullanılır ve kişiyi uyarıcı etki gösterir. İlaçsız dikkat dağınıklığı tedavisinde de en çok tercih edilen yöntem egzersizdir. Bunlardan bazıları fiziksel egzersizken bazıları da beyin egzersizi olmalıdır.
 
Konuyu Başlatan Benzer konular Forum Cevaplar Date
admin Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? Sosyal Konular 0
Benzer konular

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst